Category "LAJME"

Marok: Do të mbahet Konferenca Ndërkombëtare për Përkthimin e Kur’anit

Marok: Do të mbahet Konferenca Ndërkombëtare për Përkthimin e Kur’anit (0)

Konferenca e Pestë Ndërkombëtare për Përkthimin e Kuptimeve të Kur’anit të Shenjtë do të mbahet më 20-21 shkurt 2018, në Marok. Laboratori i Përkthimit të Njohurive dhe Përkthimit në Fakultetin

Egjipt: Punoi për 3 vjet dhe krijoi Kuranin më të gjatë në botë

Egjipt: Punoi për 3 vjet dhe krijoi Kuranin më të gjatë në botë (0)

Një person nga Egjipti shpreson të shkruajë historinë pasi ka kaluar tre vjet duke krijuar atë që ai beson të jetë Kurani më i madh në botë. Kurani i bërë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë shtron iftar

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë shtron iftar (0)

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë shtroi iftar në respekt të muajit të bekuar të Ramazanit. Në iftarin e shtruar nën kujdesin e ambasadorit, z. Donald Lu,

Rreth 300 botues regjistrohen për të marrë pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Kur’anit në Teheran

Rreth 300 botues regjistrohen për të marrë pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Kur’anit në Teheran (0)

Një zyrtar nga Komisioni Organizues i  Ekspozitës  Ndërkombëtare të Kur’anit të Tehranit tha se iranianët dhe

Myftiu i Turqisë hap xhaminë në qytetin Kostroma të Rusisë

Myftiu i Turqisë hap xhaminë në qytetin Kostroma të Rusisë (0)

Myftiu i Turqisë, Mehmet Gormez udhëhoqi namazin e xhumasë me rastin e hapjes të një xhamie

Fillon Kursi për trajnimin e mësuesëve të Kur’anit në Indonezi

Fillon Kursi për trajnimin e mësuesëve të Kur’anit në Indonezi (0)

Ka filluar Edicioni i  12-të i kursit të  trajnimi për mësuesit e Kur’anit të Shenjtë  në

Zhvillohet konferenca shkencore “25 vite Drita Islame”

Zhvillohet konferenca shkencore “25 vite Drita Islame” (0)

Revista “Drita Islame” dekorohet me medaljen e arit “Naim Frashëri” nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z. Bujar Nishani vlerëson Hafiz Ali Korçën me Dekoratën “Nderi i Kombit”

Presidenti i Shqipërisë z. Bujar Nishani vlerëson Hafiz Ali Korçën me Dekoratën “Nderi i Kombit” (0)

Në një ceremoni të veçantë të zhvilluar në mjediset e Institucionit të Presidentit të Republikës, Kreu

Falja e dy rekateve ‘tehijetul mesxhid’ në kohë kur ndalohet falja e namazit!

Falja e dy rekateve ‘tehijetul mesxhid’ në kohë kur ndalohet falja e namazit! (0)

Pyetje: A lejohet t’i falim dy rekate tehijetul mesxhid kur të hyjm në xhami nëse është